Az Egyesült Királyságnak az Európai Unióból való kilépésével Írország rendkívül fontos szerepet játszik majd az úgynevezett „atlanti kapcsolatban”, másnéven az Egyesült Államokkal való viszonyban. Számos olyan stratégiailag fontos pont kapcsolja össze az EU nyugati peremén fekvő szigetországot Washingtonnal, mint a nyelv és a kultúra, valamint a politika és a gazdaság. Ezen kívül az USA új elnöke büszke ír felmenőire, és véleménye szerint az Írországgal való párbeszéd különösen fontos szerepet játszik majd a Biden-adminisztráció alatt.
Az USA-val való hasonlóság, illetve a Brexit is új esélyeket ad a dublini vezetésnek, hogy az ország idővel az európai döntéshozatali folyamat központi szereplőjévé váljék. Írország nyitott gazdasággal rendelkező ország, világos állásponttal a szabályozást és az adóharmonizációt illetően. 5 millió lakosával és jelentős angolszász politikai hagyományával, valamint a szilárd Európa-párti viszonyulásával az ország új szövetségek megalakulását, valamint az Európai Unió belső egyensúlyát is segítheti. Írország a kül-és védelempolitikájában is meghatározott álláspontot képvisel, ami döntő jelentőségű az európai integrációs folyamatban. Írország ezen kívül az egyetlen EU tagország, amely az Egyesült Királysággal határos, így Dublin érdekeit minden London-Brüsszel viszonylatban figyelembe kell majd venni. Ezen felül az ír határkérdésről is fontos említést tenni, amely a jövőben nem csak az ír külpolitikára, de a belpolitikára is hatással lesz. A panelbeszélgetés előadói ezeket a kérdéseket, és az ezekhez hasonló, Írországot és az atlanti kapcsolatot érintő témákat járják körül.
Invited speakers:
▸ Ronan GARGAN, Írország magyarországi nagykövete
▸ Prof Brigid LAFFAN, Igazgató és egyetemi tanár, Robert Schuman Centre for Advanced Studies, European University Institute
▸ Moderator: Alessandro D’ONOFRIO, Senior Researcher, Antall József Knowledge Centre
*** AJÁNLJUK FIGYELMEDBE KUTATÁSI ANYAGAINKAT A TÉMÁBAN! *