AZ EURÓPAI PARLAMENTI VÁLASZTÁSOK KÜSZÖBÉN

AZ EURÓPAI PARLAMENTI VÁLASZTÁSOK KÜSZÖBÉN

EU-V4 iroda | Kül- és biztonságpolitika

Az Antall József Tudásközpont május 8-án panel-beszélgetést szervezett, amely a soron következő európai parlamenti választásokra összpontosított. Az esemény szakértői Kecskés Viktor, az Európai Uniós Kapcsolatokért Felelős Államtitkárság Főosztályvezetője; Dr. Hettyey András, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem adjunktusa és Alessandro D'Onofrio, az Antall József Tudásközpont nemzetközi kapcsolatok referense voltak. A vitát Restás Bianka, az Antall József Tudásközpont nemzetközi kapcsolatok referense moderálta. A szakértői pódiumbeszélgetés legfőbb célja az volt, hogy az Európai Uniót, valamint a választásokat és annak eredményeit érintő legégetőbb kérdésekre választ találjon.

Kecskés Viktor szerint Európa olyan gyorsan változik, hogy vannak problémák, megvitandó kérdések, amelyek ma még érvényesnek mondhatóak, holnap azonban már elvesztik aktualitásukat. A legégetőbb témák és kérdések azonban többé-kevésbé hasonlóak: a biztonság (illegális bevándorlás), valamint a gazdaság kérdése (főként az ifjúságot érintő munkanélküliség). Néhány ország vezetése igyekszik figyelmen kívül hagyni a legfontosabb megoldandó problémát, az illegális migrációt, az európai állampolgárok véleménye szerint azonban a biztonság kérdése, illetve megléte az egyik legfontosabb tényező. A fiatal generáció tagjai közül talán sokan nem gondolják, hogy a biztonság biztosítása a legfontosabb kihívás, amellyel az EU szembesül, sokakat inkább a gazdaság fejlődése és a fiatalok munkanélkülisége érdekli, hiszen ez nap, mint nap közvetlenül érinti őket.

Dr. Hettyey András a Németországot érintő, az Európai Parlamenti választások kapcsán felmerülő legfontosabb problémákról és kérdésekről beszélt: Németországban a migráció, valamint az klímaváltozás (klíma-politika) megvitatása kap fontos szerepet az Európai Parlamenti választások kapcsán. Ez a két téma Németországban jelenleg elsőbbséget élvez. A gazdasági kérdések, munkanélküliség, valamint a Brexit sokkal kevésbé érdekes a németek számára. Dr. Hettyey Andrást legfőképpen az érdekli, hogy a populista pártok hogyan fognak szerepelni az EP-választásokon, valamint mennyire lesz majd szüksége a most kormányzó pártoknak a populista pártok támogatására.

Alessandro D’Onofrio az olasz perspektívát mutatta be: Olaszország számára a migráció egyike a legégetőbb és megoldandó kérdéseknek, azonban az utóbbi felmérések azt mutatják, hogy az olaszok számára az ország jelenlegi gazdasági helyzete, valamint a munkanélküliség a fiatalok körében sokkal nagyobb probléma. Olaszországban vannak régiók, ahol a fiatal munkanélküliek aránya majdnem eléri a 35%-ot.

A szakértők a növekvő euroszkepticizmus problémáját, valamint a populista pártok erősödésének kérdését is megtárgyalták, valamint arra a kérdésre próbáltak választ keresni, hogy vajon az Európai Parlamenti választások, valamint az új, euroszkeptikus pártok eredményei hogyan változtathatják meg az EU politikai dinamizmusát. 
Kecskés Viktor úgy vélekedett, hogy bármiféle konkrétumot mondani azzal a kérdéssel kapcsolatban, hogy hogyan fog felépülni az Európai Parlament a választások után és az eredmények az Unióra milyen hatással lesznek, még korai lenne. Az Európai Néppárt elveszített néhány pártot, és vannak pártok, pártcsaládok, akik egyre több szavazatot kapnak. Két fontos „buborék”, véglet van Európában: az elit és a nemzet/állampolgárok szava. Az EU-s állampolgárok figyelmét újabb politikai mozgalmak és pártok kötik le – 30-35 új pártról beszélhetünk, amelyek nagy eséllyel bekerülnek az Európai Parlamentbe – míg a legfontosabb és legjelentősebb szavazótáborral rendelkező pártok és pártcsaládok folyamatosan újabb és újabb szavazókat veszítenek.

Alessandro D’Onofrio véleménye szerint az újabb és a régebben jelentéktelen olasz pártok felemelkedésének legfőbb oka a rossz gazdasági helyzet, valamint a bevándorlás növekedése az utóbbi néhány évben. A közvélemény kutatások szerint ezek a pártok jól szerepelnek majd az Európai Parlamenti választásokon.
Salvini csoportja is potenciálisan befolyásos csoport lehet, de nem lehetünk biztosak abban, hogy ezek a különböző csoportok együtt tudnak-e majd dolgozni különböző problémák megoldásán. A legfontosabb kérdés azonban továbbra is az, hogy sikerül-e Olaszországban megtalálni a kiutat a mostani gazdasági helyzetéből.

Hettyey András szerint minden országot különböző szemszögből kell vizsgálnunk. Példaként a németországi populista pártot, az ARD-t említette, amely a 2017-es német szövetségi választásokon elért eredményeihez képest sokat gyengült. Ezért a populista pártok erősödésével kapcsolatban sem lehet általánosítanunk, hiszen ahogyan említette, az ARD nem fog valószínűleg túl jól szerepelni az Európai Parlamenti választásokon. Németországban a zöld párt egyre több és több támogatást kap, ők a mostani politikai helyzet legnagyobb nyertesei. Ezért is fontos az országok különböző perspektívából való megközelítése, hiszen más és más eredményeket kapunk különböző országok politika helyzetének vizsgálatánál.

A beszélgetés végén egy másik fontos probléma, nevezetesen a Brexittel kapcsolatos kérdések, valamint Nagy-Britannia helyzetének megvitatására is sor került. A szakértők egyetértettek abban, hogy az EU számára mindenképpen negatív, hogy egy ekkora hatalom elhagyja az Uniót. Nagy-Britannia mindig arra koncentrált, hogy az integráció ne legyen túl gyors. Miután elhagyja az Uniót, és egyszer a balkáni államok az EU tagjai lesznek, az EU-ban több Kelet-Európai, mint Nyugat-Európai tagállam lesz. Ez is jelentős változás lesz az Európai Unió történetében.

EU-V4 iroda